Przeszczep czy mikropigmentacja włosów?
12 października 2021
Spis treści
Problem łysienia u mężczyzn i kobiet to nie tylko problem natury estetycznej. Bardzo często łysienie powoduje szereg dolegliwości psychicznych, w tym obniżenie własnej samooceny i depresję. Dlatego terapia łysienia jest tak istotna i powinna być dostępna dla każdego pacjenta (pacjentki) borykającego się z utratą włosów.
W ramach terapii łysienia możemy wybrać przeszczep włosów lub mikropigmenację skóry głowy. Dobrze wykonany przeszczep włosów pozwoli nam cieszyć się na powrót bujnym owłosieniem głowy. Jest jednak bardzo kosztowny i nie zawsze skutkuje zamierzonym efektem. Dlatego coraz szersza grupa mężczyzn borykających się z problemem wypadania włosów decyduje się na mikropigmentację medyczną. Mikropigmentacja medyczna to specjalistyczny zabieg, dzięki któremu możemy:
- otworzyć naturalną linię włosów,
- zatuszować łysinę na czubku głowy,
- optycznie zagęścić włosy rzadkie i delikatne,
- skorygować linię zarostu,
- zagęścić zarost na twarzy.
Przeszczep zarostu: Na czym polega?
Zanim wrócimy do mikropigmentacji włosów poświęćmy chwilę procedurze przeszczepu włosów. Wspomnieliśmy już, że przeszczep zarostu jest kosztowny i obarczony ryzykiem niepowodzenia. Jak przebiega?
Przeszczep można wykonać zarówno w obrębie skóry głowy, jak i zarostu twarzy. Zabieg polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego i wszczepieniu ich w obszar objęty łysieniem. Standardowo mieszki włosowe pobiera się z potylicy. Wynika to z faktu, iż tam włosy są najmocniejsze i niepodatne na łysienie androgenowe. Podczas drugiego etapu lekarz projektuje linię zarostu i wykonuje nacięcia. Trzeci etap zabiegu polega na wszczepieniu graftów (popranych wcześniej mieszków włosowych) w wykonane nacięcia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Przeszczep zarostu pozwala nie tylko optycznie zagęścić przerzedzoną brodę, ale jednocześnie umożliwia jej zapuszczanie. Procedura nie jest w pełni wolna od wad. Do podstawowych zalicza się:
- przerzedzenie włosów z obszaru dawczego,
- możliwość wystąpienia krótkotrwałych skutków ubocznych,
- wysoką cenę zabiegu.
Mikropigmentacja włosów: Dlaczego warto?
Koszt przeszczepu jednego mieszka włosowego to ok. 12 złotych. Aby zabieg przeszczepu włosów przyniósł widoczny efekt musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo bezpośrednio po zabiegu czeka nas okres rekonwalescencji, w którym musimy przestrzegać licznych wskazań lekarza. Mikropigmentacja to zabieg o znikomej inwazyjności, po którym praktycznie od razu możemy wrócić do wykonywania normalnych czynności dnia codziennego. Jest to również zabieg relatywnie tańszy niż przeszczep, którego efekt utrzymuje się do 2 do 3 lat bez konieczności odświeżenia. Co ważne uzyskany efekt jest odporny na działanie czynników sprzyjających wypadaniu włosów.
Dzięki mikropigmentacji uzyskujemy efekt wizualny zbliżony do efektu ogolonych na krótko włosów. W praktyce zabieg polega na wykonaniu niewielkich nakłóć skóry głowy i wprowadzeniu precyzyjnie dobranego pigmentu. Dzięki temu efekt końcowy zabiegu wygląda bardzo naturalnie.
Dodatkowe zalety mikropigmentacji medycznej
Mikropigmentację medyczną możemy z powodzeniem przeprowadzić w miejscach zmienionych chorobowo, a więc miejscach, w których przeszczep włosów nie zawsze jest możliwy. Łącząc zabieg mikropigmentacji skóry głowy z zabiegiem zagęszczania zarostu możemy uzyskać bardzo oryginalny, naturalnie wyglądający efekt schludnie utrzymanego zarostu, który dodatkowo pogłębimy utrzymując nasz naturalny zarost w stałej długości.
Warto pamiętać także o tym, że mikropigmentacja medyczna przynosi bardzo dobre efekty w terapii zagęszczania włosów cienkich i delikatnych. Jest to więc zabieg charakteryzujący się dużą uniwersalnością, z zalet którego może skorzystać praktycznie każdy.