Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u mężczyzn
21 kwietnia 2023
Spis treści
Zaczniemy banalnie…wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. W Europie Polacy znajdują się w ścisłej czołówce najbardziej łysiejących nacji. Choć ta nieprzyjemna przypadłość nie jest stanem zagrażającym życiu, może znacznie wpłynąć na naszą pewność siebie i ogólną samoocenę. W tym artykule skupię się na omówieniu najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn i przedstawimy kilka sposobów, jak można temu zapobiec abyś z rozwiązań takich jak mikropigmentacja skóry głowy czy przeszczep włosów być może nie musiał nigdy skorzystać.
Mamy to po ojcu – czyli genetyka
Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczna skłonność. Jeśli twoi ojciec, dziadek lub wujowie mieli problemy z wypadaniem włosów, istnieje duże ryzyko, że i ty doświadczysz tego samego. Na szczęście nie dotyczy to każdego i być może jesteś w gronie tych szczęściarzy którzy mimo posiadania w rodzinie przodków z łysiną będą cieszyć się bujną czupryną przez długie lata.
Hormony
Hormony mogą również wpływać na wypadanie włosów u mężczyzn. Męski hormon testosteron, który jest przekształcany w dihydrotestosteron (DHT), jest związany z łysieniem typu męskiego. DHT powoduje kurczenie się mieszków włosowych, co prowadzi do stopniowej utraty włosów. Tutaj popularnym aczkolwiek nie zawsze polecanym jest rozwiązaniem jest tzw. finasteryd który blokuje przekształcony DHT – co w efekcie znacznie spowalnia dalsze wypadnie włosów. Mimi że rozwiązanie to uznawane jest bardzo skuteczne to niesie ono za sobą ryzyko nieprzyjemnych skuktów ubocznych tj.
- spadek libido – czyli po prostu spadek popędu seksualengo
- ginekomastia – tutaj odsyłamy do wikipedii
Choroby autoimmunologiczne
Choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy i choroba Hashimoto, mogą wpływać na wypadanie włosów u mężczyzn. W dużym urposzczeniu układ odpornościowy atakuje własne ciało, w tym również cebulki włosów, co prowadzi do ich wypadania. Leczenie choroby podstawowej może pomóc w zmniejszeniu wypadania włosów, ale może być konieczne również leczenie specjalistyczne. Jeżeli skutkiem ww. chorób autoimmunologicznych jest wypadanie włosów częściowe lub całkowite mówimy wtedy o łysieniu plackowatym które przybiera różne formy. Obecnie nie ma jednej skutecznej metody tego typu łysienia ale w przeciwieństwie do osób dotkniętych zaawansowanym łysieniem androgenowym jest duża szansa że taki lek w niedługim czasie powstanie.
Więcej na temat łysienia plackowatego przeczytasz > tutaj <
Wpływ stresu na nasze włosy
Stres może również wpłynąć na wypadanie włosów u mężczyzn. Stres powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i wypadania włosów.
Niezdrowa dieta
Niezdrowa dieta, uboga w składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy i minerały, może prowadzić do wypadania włosów u mężczyzn. Jak w każdym aspekcie naszego życia dieta odgrywa istotną rolą dlatego warto zastanowić się czy używki, niezdrowe jedzenie typu fast food nie przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów. Już dziś zadbaj o swoje zdrowie zmieniając nawyki żywieniowe a być może obejdzie się bez wizyt w naszej klinice.
Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
Częste farbowanie, suszenie suszarką, stylizacja i używanie produktów do stylizacji włosów mogą również wpłynąć na wypadanie włosów u mężczyzn. Farbowanie włosów czy przesadzanie z różnego rodzaju pastami, żelami czy lakierami do włosów mogą znacząco przyczyniać się do osłabienia łodygi włosa a substancje chemiczne zawarte w ww. kosmetykach przenikać do zespołu włosowego i od środka brać udział w łysieniu. Piękne włosy to naturalne włosy dlatego pamiętaj aby szanować je i dbać o nie podobnie jak dbamy o zęby czy inne równie istotne części naszego wizerunku, bo coś co dzisiaj wydaje się być niezniszczalnym nie musi trwać wiecznie.
Podsumowanie
Wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak czynniki genetyczne, stres, choroby autoimmunologiczne, nadmierne używanie produktów do stylizacji włosów i niedobór niektórych składników odżywczych. Rozwiązaniem dla osób, które już przegrały walkę z łysieniem, może być zabieg mikropigmentacji skóry głowy. Ten innowacyjny i bezbolesny zabieg może pomóc w stworzeniu naturalnie wyglądającej iluzji gęstych włosów, co zwiększa poczucie pewności i poprawia wygląd zewnętrzny.