Wady i zalety stosowania finasterydu w walce z łysieniem
6 maja 2023
Spis treści
Finasteryd to jeden z niewielu dostępnych na rynku leków a w zasadzie to jeden z dwóch (obok minoxidilu) które w badaniach klinicznych wykazują jakąkolwiek skuteczność w walce z wypadaniem włosów i przyczyniają się do ich odrostu. Od niedawana stał się on jeszcze bardziej dostępny głównie ze względu na cenę która dzięki zakończeniu okresu wyłączności dla pierwotnego producenta leku o nazwie Propecia jest obecnie o wiele tańszy. Czy lek ten jest bezpieczny i rzeczywiście tak skuteczny jak można przeczytać w internecie? W tym wpisie omówimy dokładne działania fiansterydu, jego wpływ na włosy oraz potencjalne skutki uboczne.
Pragnę podkreślić że wpis ten ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej tym bardziej że lek o którym mowa dostępny jest jedynie na receptę.
Co to jest finasteryd?
Finasteryd został pierwotnie opracowany jako lek o nazwie Proscar przez firmę Merck & Co., Inc. Celem pierwotnego badania było zbadanie potencjału substancji czynnej o nazwie finasteryd w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) u mężczyzn. W czasie badań klinicznych zauważono, że finasteryd miał wpływ na zmniejszenie ilości dihydrotestosteronu (DHT) w organizmie a co za tym idzie leczeni zaobserwowali u siebie wzmożone owłosienie na różnych częściach ciała w tym również na głowie.
W wyniku tych badań finasteryd został zarejestrowany jako lek o nazwie Propecia, przeznaczony do leczenia łysienia typu męskiego. Propecia zawiera niższą dawkę finasterydu niż Proscar, który jest nadal stosowany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Obecnie na rynku substancja czynna czyli finasteryd dostępny jest pod wieloma nazwami m.in.
- Finahit,
- Sildenafil,
- Tadalafil,
- Finapil,
- Nezyr,
- Adaster,
- Androster,
Finasteryd z racji swojej skuteczności coraz częściej zalecany jest przez lekarzy chirurgów jako kuracja wspomagająca po przeszczepie włosów. Ponieważ musimy pamiętać że w dalszym ciągu nasze naturalnie rosnące włosy są narażone na szkodliwe działanie DHT a stosowanie ww. finasterydu ma za zadanie jego blokowanie. W trakcie terapii zalecane są regularne wizyty u lekarza w celu oceny skuteczności leczenia, a także monitorowanie poziomu PSA czyli antygenu gruczołu kroczowego.
Aby uzyskać pożądane efekty konieczne jest jednak jego długotrwałe stosowanie. Zazwyczaj pierwsze rezultaty pojawiają się po kilku miesiącach, a pełne rezultaty mogą wymagać nawet kilku lat regularnego stosowania. Dla niektórych osób może to być uciążliwe i wymagać od nas samych dyscypliny.
DHT i jego wpływ na wypadanie włosów
Dihydrotestosteron (DHT) to hormon powstały w wyniku przekształcenia testosteronu przez enzym 5-alfa-reduktazę. Jest on silnym androgenem, który odgrywa istotną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu, w tym także wpływa na włosy.
DHT ma różnorodne działania w organizmie, ale jeśli chodzi o włosy, jego najważniejsze działanie polega na wpływie na cykl wzrostu włosa. W zdrowym cyklu włosa występują trzy fazy:
- anagen (faza wzrostu),
- katagen (faza przejściowa),
- telogen (faza spoczynku).
Włosy w fazie anagenu rosną aktywnie, a faza ta trwa przez okres czasu, zanim przechodzą do następnej fazy.
DHT ma negatywny wpływ na włosy poprzez kilka mechanizmów:
- Miniaturyzacja mieszków włosowych: DHT powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co oznacza, że stają się one coraz mniejsze i cieńsze w kolejnych cyklach wzrostu. Stopniowo powoduje to przerzedzenie włosów i utratę ich objętości, co w efekcie prowadzi do łysienia.
- Skrócenie fazy wzrostu: DHT skraca czas trwania fazy wzrostu (anagenu). Oznacza to, że włosy rosną przez krótszy okres czasu, zanim wejdą w fazę przejściową i spoczynku. Skrócona faza wzrostu powoduje, że włosy stają się krótsze i nie osiągają pełnej długości, co wpływa na ogólny wygląd włosów.
- Wywoływanie reakcji zapalnych: DHT może wywołać reakcje zapalne wokół mieszków włosowych. Stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych i zmniejszenia ich zdolności do wytwarzania zdrowego włosa.
W przypadku osób genetycznie podatnych na łysienie, mieszki włosowe są wrażliwe na działanie DHT. To powoduje, że włosy stają się coraz cieńsze i słabsze w kolejnych cyklach wzrostu, aż w końcu przestają wyrastać nowe włosy. W związku z tym, działanie finasterydu i innych leków na łysienie polega na hamowaniu przekształcania testosteronu w DHT. Poprzez blokowanie działania enzymu 5-alfa-reduktazy, leki te obniżają poziom DHT we krwi, co może spowolnić proces miniaturyzacji mieszków włosowych i utraty włosów, co prowadzi do poprawy wyglądu i gęstości włosów.
Finasteryd: skutki uboczne
Przejdźmy zatem do mnie przyjemnej części tego wpisu czyli do skutków ubocznych stosowania finasterydu. Najczęściej spotykane skutki uboczne z jakimi spotykają się osoby stosujące finasteryd to:
- Zmniejszenie libido,
- Problemy z erekcją,
- Zmniejszenie objętości ejakulatu,
- Ginekomastia – czyli powiększenie piersi u mężczyzn,
Rzadziej występujące objawy:
- Psychiczne, tj. depresja czy lęki.
- Zmiany, wahania nastroju
Niefarmakologiczne alternatywy dla przeszczepu włosów i finasterydu
Jeśli stosowanie hormonów nie do końca do Ciebie przemawia a Twoje łysienie jest w dość zaawansowanym stadium warto zastanowić się nad rozwiązaniami alternatywnymi tj. mikropigmentacja skóry głowy którą oferuje nasza klinika. Metoda o której mowa jest mało inwazyjnym zabiegiem kosmetycznym które niezależnie od rodzaju łysienia może poszczycić się 100% skutecznością. Bezpośrednio przed zabiegiem jak i po nie ma konieczności stosowania lekarstw a pielęgnacja sprowadza się do regularnego golenia głowy i jej nawilżania. Więcej na temat mikropigmentacji możesz poczytać na naszej stronie która od wielu jest lat rzetelnym źródłem wiedzy dla wielu specjalistów z Polski oraz Europy jak również osób zainteresowanych zabiegiem.
Scalpmann Hair&Head Care swoją działalnością każdego roku przyczynia się do poprawy samopoczucia setek mężczyzn, czego dowodem są setki pozytywnych opinii oraz zdjęć przedstawiających przebyte metamorfozy.
Podsumowanie
Dla zachowania rzetelności tego artykułu należy wyraźnie zaznaczyć że większość skutków ubocznych jest łagodna i ustępuje po zaprzestaniu stosowania finasterydu. Ważne jest, aby pacjenci regularnie monitorowali swoje samopoczucie i informowali lekarza o wszelkich niepokojących objawach. Każdy przypadek jest indywidualny, a decyzję o rozpoczęciu leczenia finasterydem powinien podjąć lekarz po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka dla pacjenta.