Scalpmann Hair&Head Care - Kliniki.pl
zakola w mlodym wieku

Sposób na zakola

Spis treści

    Zakola stanowią formę łysienia androgenowego, które najczęściej dotyczy mężczyzn, choć zdarza się także u kobiet. Jest to specyficzny typ łysienia, charakteryzujący się utratą włosów w okolicy skroni. Zakola mogą dotyczyć już osób młodych, ponieważ pojawiają się nawet u mężczyzn po 20 roku życia. Specjaliści zalecają, aby w takich przypadkach reagować jak najszybciej, ponieważ tworzenie się zakoli może stanowić pierwszy objawy łysienia androgenowego, które w przyszłości rozprzestrzeni się na dalsze obszary głowy.

    Zakola – postępowanie łysienia

    Utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej. W większości przypadków następuje stopniowo. Na początku jest to lekkie przerzedzenie włosów, choć ich linia nie ulega zmianie. Następnie przednia linia włosów zaczyna delikatnie się cofać, a zakola zaczynają być widoczne. W kolejnych etapach przerzedzenie włosów rozprzestrzenia się w kierunku skroni i ciemienia, aż dochodzi do tego, że korona włosów pozostaje jedynie na potylicy i częściowo w okolicy skroni.

    Im szybciej wszczęte zostaną działania hamujące utratę włosów, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do całkowitego wyłysienia.

    Jakie mogą być przyczyny łysienia androgenowego i powstawania zakoli?

    Najczęstszą przyczyną pojawiania się zakoli, jest łysienie androgenowe, które związane jest z przemianą testosteronu w jego aktywną formę, czyli dihydrotestosteron (DHT), który oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, stopniowo doprowadzając do ich zaniku. Taki proces zachodzi u mężczyzn, którzy mają genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron, przy czym włosy znajdujące się na potylicy są odporne na DHT, dlatego w tym miejscu znacznie rzadziej traci się włosy.

    Szacuje się, że za nadmierne wypadanie włosów i powstawanie zakoli, mogą odpowiadać także takie czynniki, jak:

    • stres: wysoki poziom stresu może wpływać na zdrowie włosów, prowadząc do ich przerzedzenia i wypadania. Telogen effluvium to stan, w którym nagły stres powoduje przejście włosów do fazy spoczynku, co skutkuje ich wypadaniem.;
    • zła dieta: niewłaściwe odżywianie, brak witamin i minerałów, takich jak żelazo, cynk, witamina D i biotyna, mogą przyczyniać się do osłabienia włosów i powstawania zakoli;
    • choroby i leki: niektóre schorzenia, takie jak choroby tarczycy czy autoimmunologiczne, oraz leki, szczególnie te stosowane w leczeniu nowotworów, mogą prowadzić do utraty włosów.

    Innowacyjny sposób na zakola

    Istnieją różne sposoby leczenia łysienia androgenowego, przy czym najczęściej stosowana jest farmakoterapia. Świetnym wsparciem terapii może być też innowacyjny zabieg optycznego zagęszczania rzadkich włosów, wykonywany w gabinecie Scalpmann. Zabieg polega na punktowym umieszczaniu pigmentu w miejscach przerzedzenia włosów, aby zakryć łysą skórę włosów i optycznie nadać efekt naturalnej gęstej fryzury. W naszym gabinecie zabieg wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę, który wykorzystuje sprawdzone i bezpieczne narzędzia.

    Blog

    Najnowsze artykuły

    ×

    Cześć!

    Chętnie odpowiem na pytania dotyczące mikropigmentacji. Możesz również wysłać mi swoje zdjęcie a wykonam dla Ciebie wizualizację wyglądu. Bezpłatnie! 🙂
    ×Porozmawiaj ze mną na WhatsApp 🙂