Dziury w zaroście: Przyczyny i sposoby na ich maskowanie
25 sierpnia 2023
Spis treści
Zarost na twarzy rozciąga się od obszaru między kościami policzkowymi i uszami, przez dolną szczękę i obejmuje obszar ust. Broda może rosnąć na dolnych policzkach i nieco wchodzić na szyję. Nie u każdego mężczyzny obszar zarostu jest równomiernie pokryty włosami. Niektórzy panowie skarżą się na problemy z niesymetrycznym zarostem czy wręcz dziury w zaroście.
Dziury w zaroście to nic innego, jak miejsca, w których włosy z różnych przyczyn nie wyrastają, a skóra pozostaje gładka. Co je powoduje? Jak sobie z nimi poradzić?
Przyczyny dziur w zaroście i nieregularnego zarostu na brodzie
Jedną z przyczyn nieregularnego zarostu może być tkanka bliznowata, która powstała w wyniku uszkodzenia skóry, ale na tym lista czynników sprzyjających powstawaniu dziur w zaroście się nie kończy. Porost włosów na twarzy zależy od:
- predyspozycji genetycznych: rodzaj zarostu może być dziedziczny, dziedziczne mogą się okazać również tendencje do nierównomiernego zarostu lub jego miejscowego braku,
- hormonów: nieregularny albo rzadki zarost na brodzie może być spowodowany tym, że testosteron wytwarzany przez organizm nie łączy się z receptorami odpowiedzialnymi za wzrost włosów na brodzie,
- diety: choć zależność diety i wzrostu włosów nie została jeszcze w pełni zbadana, pewnym jest, że niedobór określonych składników odżywczych rzutuje na funkcjonowanie naszego organizmu, a co za tym idzie także na stan naszych włosów,
- pielęgnacji: zarówno zaniedbywanie pielęgnacji zarostu, jak i korzystanie z niewłaściwych preparatów może powodować przerzedzanie się włosów w określonych partiach brody.
Łysienie plackowate, a dziury w brodzie
Częstym powodem powstawania dziur w brodzie jest łysienie plackowate. Schorzenie manifestuje się nadmierną utratą włosów. Podłożem łysienia plackowatego jest przewlekły stan zapalny, który powoduje uszkodzenie mieszków włosowych. W efekcie na danym obszarze włosy przestają odrastać. Najczęściej łysienie plackowate w obrębie zarostu przyjmuje postać pojedynczych ognisk, które kształtem przypominają monetę. Z czasem ognisk chorobowych może pojawić się więcej, co skutkuje wyraźnym przerzedzeniem zarostu.