Scalpmann Hair&Head Care - Kliniki.pl
lysienie plackowate na brodzie

Łysienie plackowate na brodzie: przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

  Łysienie plackowate jest powszechnie kojarzone z wypadaniem włosów na głowie. W przypadku mężczyzn choroba dotyczy jednak nie tylko skóry głowy, ale również skóry twarzy powodując charakterystyczne ubytki w zaroście. Czym jest łysienie plackowate? Jak się objawia? Jak sobie z nim radzić?

  Łysienie plackowate to bardzo częsta przyczyna nadmiernej utraty włosów. Jej podłożem jest przewlekły stan zapalny, który powoduje uszkodzenie mieszków włosowych. W efekcie włosy przerzedzają się, aż w końcu wypadają. Za przyczynę łysienia plackowatego przyjmuje się czynniki autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe ponieważ uznaje je za element obcy. Łysienie plackowe może występować jako niezależny zespół chorobowy lub współtowarzyszyć innym dolegliwościom, takim jak atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy, zapalenie jelita grubego czy choroby wynikające z autoagresji. Łysienie plackowe może mieć również podłoże genetyczne. Duży wpływ na występowanie objawów choroby ma przewlekły stres oraz silne napięcie nerwowe.

  Objawy łysienia plackowatego

  Objawy łysienia plackowatego są jednoznaczne i nie sposób ich pomylić z objawami innej choroby. Stan zapalny prowadzi do utraty włosów na danym obszarze. Najczęściej są to pojedyncze ogniska, które kształtem przypominają monetę. Z czasem ognisk pojawia się więcej, a zarost staje się coraz rzadszy i sprawia wrażenie przypadkowo rozrzuconego po twarzy.

  łysienie plackowate na brodzie jak sobie z nim radzić

  Łysienie plackowate na brodzie to choroba autoimmunologiczna o nieznanym podłożu

  Co ciekawe utracie włosów w wyniku łysienia plackowatego nie towarzyszą charakterystyczne dla stanu zapalnego objawy. Na twarzy nie pojawiają się charakterystyczne rumienie, skóra nie łuszczy się.

  Rodzaje łysienia plackowatego  

  Łysienie plackowate może przyjmować kilka form. Jedną z nich jest łysienie całkowite, w wyniku którego następuje utrata włosów z całego obszaru głowy. Łysienie ogniskowe wiąże się z utratą włosów z jednej partii ciała. Co ważne, łysienie plackowate uogólnione dotyczy utraty włosów  obszaru całego ciała.

  • Alopecia Areata – częściowa utrata włosów z głowy, włosy potrafią wypadać w różnych częściach głowy i odrastać
  • Alopecia Universalis – utrata włosów z całego ciała
  • Alopecia Totalis – łysienie charakteryzujące się utratą włosów z całej głowy
  • Alopecia Barbea – łysienie charakteryzujące się utratą zarostu

  Leczenie łysienia plackowatego i poprawa samopoczucia pacjenta 

  Leczenie chorób autoimmunologicznych jest bardzo trudne. Wymaga systematyczności i czasu. W przypadku osłabiania mieszków włosowych liczy się szybka reakcja. W przeciwnym razie nawet zahamowanie procesu chorobowego nie zagwarantuje tego, że włosy odrosną.

  Choroby związane z utratą włosów mają ogromny wpływ na samopoczucie pacjenta. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Łysienie plackowate na brodzie uniemożliwia jej zapuszczenie, a w przypadku kilkudniowego zarostu powoduje nieestetyczny i niechlujny efekt. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą przypadłością może być golenie brody na gładko. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem kilkudniowego zarostu i uważasz, że dodaje Ci on charakteru alternatywą na poprawę wizerunku może być mikropigmentacja brody.

  Mikropigmentacja brody to niechirurgiczny  zabieg kosmetyczny, dzięki któremu w opracowywanej strefie uzyskujemy efekt krótko ogolonego zarostu. Zabieg nie powoduje odrastania włosów, ale powala na ich wizualne zagęszczenie, co w przypadku łysienia plackowatego przekłada się przede wszystkim na wypełnienie obszarów pozostałych po utracie zarostu. Mikropigmentacja łączy techniki tatuażu i makijażu permanentnego. Uzyskany efekt jest bardzo trwały, a jego utrzymanie nie wymaga wprowadzania zmian w codziennych rytuałach pielęgnacji skóry głowy i twarzy.

  Blog

  Najnowsze artykuły

  ×

  Cześć!

  Chętnie odpowiem na pytania dotyczące mikropigmentacji. Możesz również wysłać mi swoje zdjęcie a wykonam dla Ciebie wizualizację wyglądu. Bezpłatnie! 🙂
  ×Porozmawiaj ze mną na WhatsApp 🙂