Trycholog – kim jest i czym się zajmuje?
22 kwietnia 2024
Spis treści
Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem problemów z włosami i skórą głowy. W ramach swojej specjalizacji trycholog analizuje stan skóry na głowie oraz cebulek włosowych. Pomaga ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów, a także innych schorzeń skóry głowy, takich jak łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy i podrażnienia.
Czym dokładnie zajmuje się trycholog? Kiedy warto skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia?
Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog ocenia stan skóry głowy, stan cebulek włosowych i włosów. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu ustala przyczynę występowania schorzeń skóry głowy i zgłaszanych problemów. Specjalista pomaga dobrać indywidualny, odpowiadający problemowi sposób pielęgnacji włosów oraz sugeruje ewentualne metody leczenia schorzenia.
Do zadań realizowanych przez trychologa zalicza się:
- diagnostykę,
- doradztwo i opracowywanie spersonalizowanego planu leczenia – na podstawie diagnozy, trycholog opracowuje indywidualny plan leczenia, który może obejmować zalecenia dotyczące pielęgnacji, diety, a także stosowania specjalistycznych preparatów,
- leczenie – trycholog stosuje różne metody leczenia zaburzeń w obrębie włosów i skóry głowy, w tym terapię światłem, peelingi skóry głowy, mezoterapię i inne,
- edukację i profilaktykę – w ramach prowadzonej praktyki trycholog edukuje pacjentów na temat właściwej pielęgnacji włosów i skóry głowy, pomagając im w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu przyszłym problemom.
Jak wygląda badanie włosów i skóry głowy?
Badanie włosów i skóry głowy wymaga określonego przygotowania ze strony pacjenta. Włosy powinny być czyste, ale pozbawione wszelkich kosmetyków. W dniu badania należy więc zrezygnować z produktów do stylizacji, w postaci żelu, pianek czy lakierów. Nie należy również nakładać na włosy odżywek, ani preparatów ułatwiających ich rozczesywanie.
Badanie włosów polega na pobraniu próbki, na podstawie której specjalista ocenia ilość włosów w fazie wzrostu oraz ilość włosów traconych. Zadaniem trychologa w tym zakresie jest ustalenie m.in. tego, jaki jest procent włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Badaniu poddane są także mieszki włosowe. Skóra głowy badana jest za pomocą specjalnego mikroskopu z mikrokamerą. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Kiedy skorzystać z pomocy trychologa?
Wśród wskazań do wizyty w gabinecie trychologa wymienia się:
- problemy z nadmiernym wypadaniem włosów – trycholog może pomóc w zidentyfikowaniu ich przyczyny i zaproponować odpowiednie leczenie, jak również wskazać odpowiednie metody pielęgnacji włosów i skóry głowy,
- zaburzenia skóry głowy – w kompetencji trychologa leży rozwiązywanie problemów takich, jak łupież, swędzenie, suchość skóry głowy, czy nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- łysienie – trycholog może pomóc w identyfikacji przyczyny łysienia (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) i zaoferować różne opcje leczenia.
O wizycie u trychologa warto również pomyśleć wówczas, gdy zależy nam na zachowaniu dobrej kondycji włosów. Specjalista ten odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości dotyczące pielęgnacji włosów i skóry głowy.