zakola-w-mlodym-wieku

Zakola w młodym wieku: Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Coraz więcej młodych mężczyzn doświadcza problemu przedwczesnej utraty włosów. Ich wypadanie w okolicach czoła powoduje stopniowe powstawanie zakoli i towarzyszący im spadek pewności siebie. Co powoduje zakola w młodym wieku? Jak sobie radzić z problemem?

Zakola u młodych mężczyzn są objawem charakterystycznym dla łysienia androgenowego. Istotną rolę w tym procesie odgrywają androgeny i genetycznie uwarunkowana wrażliwość mieszków włosowych na ich działanie. Jeśli w rodzinie zdarzyły się przypadki łysienia androgenowego, istnieje duże prawdopodobieństwo dziedziczenia predyspozycji do przedwczesnej utraty włosów w następnych pokoleniach. Jakie jeszcze czynniki mogą powodować łysienie?

Czynniki sprzyjające wczesnej utracie włosów

Żyjemy szybko, często w biegu i stresogennym otoczeniu. Nasz styl życia w sposób bezpośredni wpływa na nasze ciała, także włosy. Do najpopularniejszych poza genetycznych i poza hormonalnych czynników determinujących przedwczesną utratę włosów specjaliści zaliczają:

  • stres,
  • złą dietę i nawyki,
  • palenie papierosów.

Stres – długotrwały i przewlekły – a także przeżyta trauma mogą być przyczyną występowania wielu chorób, w tym różnych typów łysienia. W pierwszej kolejności stres może przyspieszyć pojawienie się pierwszych objawów łysienia androgenowego. Dlatego młodzi mężczyźni zaczynają wcześniej tracić włosy nich ich ojcowie czy dziadkowie. Stres może być również główną przyczyną łysienia plackowatego i telogenowego.

Nieregularne posiłki, dieta bazująca na wysoko przetworzonych produktach spożywczych i uboga w składniki odżywcze odbija się na stanie skóry i włosów. Zdrowej cerze i bujnej czuprynie nie sprzyjają również cukry proste, konserwanty, ani różnego rodzaju wzmacniacze smaku i ulepszacze.

Palenie papierosów działa wyniszczająco na organizm. Przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, chorób układu krążenia, niewydolności serca, a nawet niepłodności. Mało kto ma świadomość tego, że nałogowe palenie papierosów prowadzi również do niedostatecznego odżywienia i dotlenienia komórek skóry i włosów, co wpływa na osłabienie ich kondycji i tendencje do wypadania.

Jak sobie radzić z zakolami w młodym wieku?

Jeśli poprawa diety, zmiana stylu życia i rezygnacja z używek nie przynoszą zamierzonych rezultatów możesz bezpiecznie założyć, że Twoje zakola mają podłoże genetyczne lub hormonalne. W takiej sytuacji możesz się zdecydować  na:

Przeszczep włosów to procedura kosztowna. Polega na pobraniu cebulek włosowych z obszaru dawczego i wszczepieniu ich w obszar objęty łysieniem. Standardowo mieszki do przeszczepu pobiera się z potylicy. Tam włosy są najsilniejsze i najmniej podatne na wypadanie. Pobranie mieszków włosowych z potylicy skutkuje trwałym przerzedzeniem owłosienia w tym miejscu, co w przypadku osób z rzadkim owłosieniem może prowadzić do niepożądanego efektu estetycznego.

Powszechnie przyjmuje się, że efekt przeszczepu jest trwały, a przeszczepione mieszki włosowe nie podlegają zanikowi, w związku  z czym włosy cały czas odrastają. W praktyce procedura przeszczepu włosów jest obarczona pewnym ryzykiem i może zdarzyć się, że mimo najszczerszych starań lekarzy zabieg nie zakończy się powodzeniem.

Mikropigmentacja skóry głowy jako sposób na zakola

Krótko ostrzyżone włosy są znakiem rozpoznawczym wielu mężczyzn. Krótka fryzura to przede wszystkim duża wygoda w trakcie uprawiania różnorodnych aktywności fizycznych, a także sposób na budowanie wizerunku silnego mężczyzny. Zakola odejmują krótkiej fryzurze uroku, dlatego jeśli nie zamierzasz zapuszczać włosów zamiast kosztownego przeszczepu możesz wybrać mikropigmentację skóry głowy.

Pigmentacja skóry głowy to zabieg kosmetyczny o minimalnym stopniu ingerencji w ciało klienta, co wiąże się z praktycznie żadnym ryzykiem wystąpienia komplikacji czy niepożądanych skutków ubocznych. Zabieg daje naturalny wygląd krótko ściętych włosów. Pozwala na wizualne zagęszczenie zarostu i wymodelowanie jego linii, tym samym na wypełnienie zakoli.

×Porozmawiajmy na WhatsApp