Jak pielęgnować skórę głowy po zabiegu mikropigmentacji

Jak zadbać o skórę głowy po zabiegu mikropigmentacji?

Jeśli jesteś już po zabiegu mikropigmentacji skóry głowy, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji dzięki którym przez długi czas będziesz cieszył się wysokiej jakości efektami przez długie lata po ostatnim zabiegu. Oto naszych pięć wskazówek!

5 wskazówek dla osób po zabiegu mikropigmentacji

Mikropigmentacja skóry głowy (SMP) to proces składający się w większości przypadków z 2-3 sesji zabiegowych. Niezależnie od tego czy mikropigmentacja była stosowana do kamuflażu blizn po przeszczepie włosów, zagęszczania rzadkich włosów czy odtworzenia zarostu na twarzy Twoja skóra po każdej sesji będzie potrzebowała ok. 3-4 dni, aby się zagoić i wrócić do dobrej kondycji. Dlatego też istotną częścią procesu jest przekazanie konkretnych instrukcji dotyczących pielęgnacji pozabiegowej.

1.    Nie myj skóry głowy 

Bezpośrednio po zabiegu mikropigmentacji nie należy myć ani moczyć skóry głowy.  Zalecamy aby nie czyścić głowy przez 3-4 dni. Ciężkie ćwiczenia np. na siłowni, które mogą powodować pocenie się, są również niewskazane w ciągu pierwszych 3-4 dni po każdym zabiegu.

Mycie lub zwilżanie skóry głowy w ciągu pierwszych kilku dni może spowodować uszkodzenie pigmentacji. W tym czasie skóra głowy jest bardzo wrażliwa, a woda lub pot mogą powodować dodatkowe podrażnienia, dlatego po każdej sesji zabiegowej należy upewnić się, że skóra głowy pozostaje sucha przez trzy do 4 dni.

Nie moczenie głowy równoznaczne jest z powstrzymaniem się od wszelkich aktywności fizycznych powodujących nadmierne pocenie się. 3-4 dni są w zupełności wystarczające aby skóra głowy się zagoiła. Nadgorliwość w tym przypadku może okazać się bardziej szkodliwa niż szybsze umycie głowy dlatego nie zalecamy wydłużania czasu rekonwalescencji.

Celem unikania mycia oraz moczenia głowy jest umożliwienie gojenia się skóry głowy bez zakłóceń. Możesz ogolić swoją głowę już po 3 dniach od wykonanej sesji. W tym celu użyj nowej maszynki do golenia z 3 ostrzami (np. Gillette) lub uprzednio zdezynfekowanej golarki.

2. Unikaj dotykania skóry głowy

Bezpośrednio po każdej sesji zabiegowej nie należy dotykać skóry głowy z tych samych powodów, dla których nie należy dotykać otwartych ran. Dotykanie może przenosić patogeny i infekcje z innych powierzchni na drobne urazy skóry głowy. Jeśli poczujesz swędzenie lub objawy są inne niż te o których wspominał Twój specjalista, skontaktuj się z nim lub jeśli to konieczne z lekarzem jeśli objawy są niepokojące.

Dodatkowo zalecamy aby zabiezpieczyć poduszkę czystym ręcznikiem lub zmienić poszewkę na świeżą, minimalizujemy w ten sposób ryzyko zakażenia oraz powikłań.

3. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną

Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko kremy z filtrem UV to również nakrycia głowy które w wielu sytuacjach uchronią nas przed chociażby poparzeniem a nawet udarem.

W okresie wiosenno-letnim pamiętaj o zapewnieniu dodatkowej ochrony w postaci kremu z filtrem UV min. 30 SPF. (zalecamy 50 SPF).  Skrupulatne przestrzeganie tej wskazówki skutecznie wydłuża żywotność mikropigmentacji dzięki czemu na zabiegi poprawkowe będziesz przychodził rzadziej np. co 2-3 lata.  Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym przekłada się również na spowolnienie procesu starzenia się skóry dzięki czemu będziesz wyglądał młodziej a sam zabieg poprawkowy będzie przebiegał szybciej a co za tym idzie koszt poprawki będzie mniejszy.

Jak dobrać krem z filtrem 50 SPF?

Podczas ekstremalnych sytuacji pogodowych gdzie temperatury są naprawdę wysokie, dodatkową ochronę stanowić będzie nakrycie głowy (czapka z daszkiem, kapelusz lub chusta). Absolutnie nie zalecamy aby wykonywać ciężką pracę fizyczną lub ćwiczenia bez nakrycia głowy, spocona skóra głowy mimo zastosowania kremu z filtrem nie jest gwarancją która uchroni Cię w takich sytuacjach przed poprzeniem lub udarem.

4. Nic spożywaj alkoholu

Twoja sesja zabiegowa zakończyła się tuż przed weekendem? Cóż my też lubimy %%% ale stanowczo odradzamy wlewanie w siebie ogromnych ilości alkoholu. Jak wiemy alkohol rozrzedza krew przez co istnieje ryzyko że pigment w skórze może się rozmyć a sama pigmentacja zniszczyć. Dlatego warto odpowiedzialnie podejść do tematu mikropigmentacji.

5. Bądź w kontakcie ze swoim specjalistą

Sam zabieg nie sprowadza się do wykonania zabiegu i zapłaty. Pozostajemy do Twojej dyspozycji przez cały czas, szczególnie w pierwszych dniach po każdej sesji jesteśmy do Twojej dyspozycji. Dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania, lub stan Twojej skóry budzi niepokój nie wahaj się do zadzwonić.

×Porozmawiajmy na WhatsApp