Scalpmann Hair&Head Care - Kliniki.pl
Zakola u mężczyzn

Zakola u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Spis treści

  Zakola to charakterystyczny typ łysienia, w którym dochodzi do utraty włosów w okolicy skroni. Zakola mogą być formą łysienia androgenowego, co oznacza, że problem przejawia tendencje do pogłębiania się z czasem i może prowadzić do całkowitej utraty włosów.

  Zakola u mężczyzn postępują fazowo. Możemy wyróżnić 7 faz łysienia. Warto przy tym pamiętać, że proces ten postępuje u różnych mężczyzn w różnym tempie. Co istotne, także okres trwania poszczególnych faz u danego mężczyzny może być różny.

  Jak postępują zakola u mężczyzn?

  Kolejne fazy utraty włosów przedstawia tabela.

  Faza IWłosy się lekko przerzedzają, ale ich linia nie ulega zmianie.
  Faza IIPrzednia linia włosów delikatnie się cofa, widoczne są delikatne zakola.
  Faza IIICofa się linia włosów, a zakola się pogłębiają.
  Faza IVLinia włosów jest wyraźnie cofnięta. Włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy.
  Faza VWłosy się przerzedzają, powiększa się obszar wyłysienia na czubku, a linia włosów dalej cofa.
  Faza VIZwiększa się obszar łysienia z przodu i na czubku głowy. Oba te obszary zaczynają się zlewać.
  Faza VIIDochodzi do całkowitego braku włosów w części potylicznej. W innych obszarach są bardzo rzadkie.

  Przyczyny powstawania zakoli

  Łysienie androgenowe jest jedną z najpopularniejszych przyczyn powstawania zakoli u mężczyzn, ale nie jedyną. Przyczyn wypadania włosów można szukać na wielu płaszczyznach. Często stanowią wypadkową nieodpowiedniej diety i niehigienicznego stylu życia. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, cukru, alkoholu prowadzi do złej kondycji całego organizmu, w tym także do osłabienia mieszków włosowych. Podobnie oddziałuje na nasz organizm długotrwały i silny stres.

  Zakola u mężczyzn przed 30. rokiem życia – przyczyny

  Zakola u mężczyzn mogą się pojawić już w młodym wieku. Wśród przyczyn występowania zakoli u młodych mężczyzn wskazuje się na:

  • kwestie genetyczne – geny są jednym z głównych czynników wpływających na wczesne pojawianie się zakoli,
  • hormony – za zakola odpowiada przede wszystkim dihydrotestosteron, jego nadmiar może powodować miniaturyzację mieszka włosowego, co skutkuje tym, że włosy są coraz cieńsze i rosną coraz krótsze lub przestają rosnąć w ogóle,
  • styl życia – niehigieniczny styl życia, niezdrowe nawyki, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i zaniedbywanie snu mogą się przyczynić do wczesnego wypadania włosów i powstawania zakoli,
  • stres – wysoki poziom stresu może przyspieszyć wypadanie włosów.

  Leczenie zakoli

  Zakola, które nie są objawem łysienia androgenowego można leczyć poprzez zmianę stylu życia. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, dostateczna ilość snu i unikanie stresu mogą wpłynąć na kondycję włosów i zapobiec ich wypadaniu. Niektórzy mężczyźni obserwują również poprawę kondycji włosów w odpowiedzi na stosowanie naturalnych środków stymulujących ich wzrost, takich jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego czy aloes. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju kuracje farmakologiczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach pomocne mogą się okazać zabiegi chirurgiczne. Mężczyznom, którzy preferują krótko ogolone włosy rekomendujemy natomiast mikropigmentację skóry głowy, która skutecznie maskuje problem nadając fryzurze charakteru.

  Blog

  Najnowsze artykuły

  ×

  Cześć!

  Chętnie odpowiem na pytania dotyczące mikropigmentacji. Możesz również wysłać mi swoje zdjęcie a wykonam dla Ciebie wizualizację wyglądu. Bezpłatnie! 🙂
  ×Porozmawiaj ze mną na WhatsApp 🙂